Званична презентација града Панчева
GradskaUpravaN.jpg


Споменик природе Кестен Ћурчина у Панчеву

   

ЗАШТИЋЕНО ПРИРОДНО ДОБРО - СПОМЕНИК ПРИРОДЕ
''КЕСТЕН ЋУРЧИНА У ПАНЧЕВУ''

Kesten Ćurčina u Pančevu Споменик природе се налази у североисточној Србији, на ободу Панонске низије, на самом југу Војводине, на ушћу реке Тамиш у Дунав, у индустријском центру Јужно-Банатског региона-Панчева. Налази се у центру Панчева, у улици Петра Драпшина бр. 8, у дворишту породичне куће Ћурчина.
 Положај Споменика природе одређен је централним географским координатама по Гаус-Кригеру: х - 49 69 475 и с - 74 71 975, а налази се на надморској висини од 78 м. Споменик природе заштићен је Одлуком о заштити споменика природе ''Кестен Ћурчина у Панчеву'' (''Сл. лист општине Панчево'' бр. 2/07 и ''Сл. лист града Панчева'' бр. 13/09)

Врста: Споменик природе - ботанички / Закон о заштити животне средине (''Сл. гласник Републике Србије'' бр. 36/09).
Категорија: трећа категорија-значајно природно добро / Правилник о категоризацији заштићених природних добара (''Сл. гласник Републике Србије'' бр. 30/92).
Категорија природног добра према класификацији светске уније за заштиту природе, према "Оквиру за класификацију копнених и морских подручја" IUCN 1990. година категорија природног добра је: IUCN Category  III (Natural Monument / Natural Landmark) - Споменик природе.

Граница и површина природног добра  
Под Спомеником природе ''Кестен Ћурчина у Панчеву'' подразумева се стабло дивљег кестена и припадајући простор, чија је граница одређена хоризонталном пројекцијом крошње стабла, пречника 16,50 м. Заштићена површина износи 2,14 ари, обухвата катастарску парцелу бр. 4146 и део суседне катастарске парцеле бр. 4145/1, која је део заштићене околине Споменика културе.
Природно добро се налази на катастарској парцели бр. 4146 која је у државној својини - власништво Републике Србије, чији су корисници Ћурчин Никола и Владан. Део заштићене површине припада и к.п. бр. 4145/1, јавној зеленој површини - парку, чији је корисник Хемиј. индустр. пред. у изградњи Панчево.

Опис заштићеног природног добра
''Кестен Ћурчина у Панчеву'' поред велике старости (засађен је пре скоро век ипо) има посебну естетску вредност својим декоративним својствима, што даје посебну лепоту околном простору и поседује изузетне димензије. Ово значајно природно добро поред биолошке вредности карактерише и културно-историјска вредност. Налази се поред Споменика културе (породична кућа Ћурчина), на окућници, некадашњег панчевачког књижевника Милана Ћурчина, сина, угледног трговца Васе Ћурчина. Стабло има и амбијентално-културолошки значај као саставни део заштићене околине Споменика културе, који припада заштићеној целини Трга Слободе - Старо градско језгро Панчева.
Стабло кестена је старо (по предању) око 140 година. Поседује следеће дендометријске вредности:
- висина стабла                                      21,50 м
- пречник крошње                                 16,50 м
- висина дебла до прве живе гране       3,70 м
- обим дебла на 1,30 м                       2,85 м
- пречник дебла на 1,30 м                   0,91 м
  
Aesculus hippocastanum L. - Дивљи кестен је реликтна врста старе терцијерне флоре. Ендемит је јужног дела балканског полуострва (Бугарска, Македонија, Грчка). Пре леденог доба било га је и у средњој Европи, а након тога се задржао на Балканском полуострву, на бреговима Тесалија и Епира, испод јеловог региона са Abies cephalonica . 
Дивљи кестен је листопадно дрво које достиже висину до 30 м, са прсним пречником до 1 м и старости од око 200 година. Поседује широку, разгранату јајасто - округлу, густо лиснату крошњу. Кора је тамносмеђа, дуго глатка, а касније неправилно испуцала, браздаста, тамно или сивосмеђа, и љушти се у танким љуспама плуте. Коренов систем је површински, јако развијен. У младости се формира главни корен, а касније се образују бројни бочни коренови. Лист је прстасто дељен са обично седам листића на заједничкој дршци. Листићи су при врху зашиљени, а при основи клинасти, седећи, дуги 8-20 цм и широки 4-10 цм. Средњи листић је највећи, а доња два су најмања. Пупољци су покривени великим, широким, ушиљеним смоластолепљивим љуспама, црвеносмеђе боје. Бочни пупољци су много мањи од вршног (2,5 цм), наспрамно постављени и зашиљени. 
Физичку зрелост постиже са 10 до 15, а онда сваке године цвета , доста дуго, одмах после листања, у мају. Цветање је обилатно са усправним, пирамидалним цвастима. Опрашивање се врши инсектима. Плод је месната чаура која је састављена из три карпеле, покривена бодљама - меким израштајима (јежаст) и након сазревања пуца на три дела. Чаура садржи 1-3 семена која су спљоштена услед међусобног притиска. Семе је кожасто, кестењасте боје са великом белом пегом. Слично је семену питомог кестена (само је мало зашиљеније) и сазрева у септембру - октобру. Непријатног је укуса, врло горко па се не може користити у људској исхрани, али га радо једе висока дивљач-јелени. Кестен се размножава семеном. Семе посејано у јесен клија у пролеће, а посејано у пролеће клија за 3-4 недеље. Одликује га брзи раст.
По нашим шумама се дивљи кестен ретко среће као гајена врста. Може се гајити у топлијим стаништима букових шума. Дивљи кестен због изванредних декоративних особина, често се сади као најомиљенија врста паркова и дрвореда. Врста је велике естетске вредности, коју одликује изразит хабитус, интересантан облик листа и веома леп цвет, а нарочито јесења боја лишћа, која даје посебан печат колориту парка или дрвореда. У вези са његовом употребом разликујемо неколико варијетета и то вар. pendula Puv. - са висећим ганама, вар. pyramidalis Jaeg. - са пирамидалним хабитусом,  вар. laciniata Jack. - са дубоко усеченим листовима, вар.  luteo-variegeata West - лишће са жутим пегама, вар. albi variegata West. - лишће са белим пегама и други.
Дивљи кестен је топлољубива врста, али добро подноси и хладноћу, сушу, као и засену. Спада у цењене медоносне врсте по свом упечатљивом цвету и обилном цветању. Станиште му је претежно дубоко и хумусно земљиште, у клисурама и долинама река.

Суштинска својства добра
 Природно добро је сврстано у наведену категорију јер поседује следеће особине:
- ''Кестен Ћурчина у Панчеву'' је репрезентативан примерак своје врсте, импозантних димензија и доброг здравственог стања.
- Поред велике старости јединственим га чини очуваност и одлична виталност.
- Кестен има и амбијетално-културолошку вредност јер је у оквиру заштићене околине Споменика културе који је саставни део заштићене целине Трга Слободе.
- Пејзажна вредност природног добра се огледа у атрактивном изгледу који даје посебан печат културном добру.
- Кестен, реликтна врста и ендемит јужног дела балканског полуострва значајан је у очувању биодиверзитета.

Угроженост заштићеног природног добра
Споменик природе је достигао старост од око 140 година, што представља доказ веома добре способности прилагођавања свим променама средине под антропогеним утицајем, као и брижног чувања. Стабло је доброг здравственог стања, а даља брига о њему ће му омогућити што дужи животни век.
''Кестен Ћурчина у Панчеву'' је очуван, правилног хабитуса са крошњом препуном зелене масе. На листу, као и на деблу стабла нису примећене никакве промене. Не уочавају се фитопатолошке нити ентомолошке промене, као ни промене механичке природе. У непосредном окружењу нема евидентираних активности које би угрозиле ово природно добро. С обзиром на досадашње добро стање, стари кестен ће још дуго одолевати зубу времена.

Режим заштите
Споменику природе одређен је режим заштите трећег степена. Овим режимом заштите се утврђује селективно и ограничено коришћење природних богатстава и контролисане интервенције и активности у простору, уколико су усклађене са функцијама заштићеног природног добра или су везане за наслеђене традиционалне облике обављања привредних делатности и становања, укључујући и туристичку изградњу.

Управљач природног добра
Управљач над Спомеником природе ''Кестен Ћурчина у Панчеву'' је ЈКП ''Зеленило'' Панчево.
 

Претходна страна

RSS Facebook

ИЗДВАЈАМО

Градоначелник Порез на имовину Избори 2014. Стратегија развоја града Лицитација пољопривредног земљишта - 2013 Секретаријат за пореску администрацију

ЈП И ЈКП

КОРИСНИ ЛИНКОВИ

Мониторинг систем Систем 48 Локације за инвестирање Профил града Регионални центар за друштвено-економски развој - Банат НАЛЕД USAID